Gå til innhold

Rette opp bua horisont? (Panorama)


Anbefalte innlegg

Skrevet

Prøvde å søke litt, men fant ikkje ei god løysning.

Men har tatt nokkre panoramabilde no, men når eg satt dei sammen blei det ei veldig kraftig bue på horisonten.

 

Har dere tips til korleis å få retta ut problemet mitt?

Bruker PS CS5

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Merk; Bua horisont, ikkje skeiv horisont. :)

 

Kom gjerne med tips til kva eg kan søke på, for dei som eg finner gjeld kun for skeiv (tilta) horisont.

Skrevet

Den Lense correction er flytta fra Distort og opp under "root"-menyen av filter i CS5 ser det ut som. Men fant ein funksjon under filter-distort-shear. Men måtte da rotere bildet på høgkant først. :p

 

Problemet var litt at den lense correction som var der, ikkje greidde så godt det at eg hadde eit ganske langt panoramabilete. (effekten blei veldig konsentrert på senter av bilete, utan at eg greidde å flytte den noko godt.)

 

Men resultatet blei sann nokonlunde tilslutt. :)

Skrevet

Panoramabilder bør først og fremst skytes i portrettmode (vertikalt) for å unngå at du må croppe alt for mye bort. Du kan også bruke content aware fill i de områdene som blir transparente etter prosseseringen. (hvor vellykket det blir varierer)

Skrevet

Problemet dinne gangen var at eg tok bilda på frihand, og var ikkje så påpasseleg som eg burde ver med tanke på å få horisonten bein på kvart enkelt bilde. Så blei det litt skeivt satt sammen etterpå i PS.

 

Har fra før tatt endel (etter mi meining), greie panoramabilder.

Panorama

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...