Gå til innhold

lukkertiden på nikon d40


Anbefalte innlegg

Videoannonse
Annonse
Skrevet
hei jeg skal kjøpe meg nikon d40 og jeg lurer på om år jeg trykker inn knappen om det blir bilde av det jeg tok bilde av?

Mener du om bildet vises på skjermen rett etter at du har tatt det? Ja, men hvis du ikke ønsker det kan du slå det av.

Skrevet (endret)

Aha. Det kalles utløserforsinkelse. Det er ikke noe problem med noen speilrefleks, de er lynraske alle sammen.

 

Du kan få problemer med anti-røde-øynefunksjonen når du bruker blits, men det gjelder og alle modellene. Da sender blitsen ut en liten serie blink for å få øynene til den du skal ta bilde av til å lukke pupillen litt, og dermed blunker mange, og du ungår røde øyne :roll: Det er likt på de fleste kamera med innebygd blits og anti-røde-øyne. Den funksjonen kan du slå av om du ikke ønsker den.

 

 

edit: lukkertid er den tiden kameraet slipper lys inn på sensoren.

Endret av kaian
Skrevet

Oppstartstiden på d40 er vel oppgitt til 0,18 sekunder, men det er tiden fra du skrur på powerknappen til kameraet er klart til å ta bilde.

 

Det som kan ta litt tid er fokusering - men det er avhengig av hvilket objektiv du setter på, hvor lite lys det er der du fotograferer og om motivet er i bevegelse. Hvis du planlegger motivet og har prefokusert slipper du å tenke på dette. For nybegynnere er det enkleste å sette kameraet til sportsprogrammet (i hvert fall så lenge du er utendørs - innendørs blir det oftest for lite lys med kitobjektivet dessverre). Vri årpgramhjulet til den løpende figuren og kameraet er klart :)

 

Men som Kaian skriver, lukkertidsforsinkelse er bortimot ikke-eksisterende.

 

Seriebildehastigheten til d40 er 2,5 bilder pr sekund (uten blits). Hvis det er for lite må du opp i prisklasse (gjelder alle merker - tror også du må ha et dyrt kompaktkamera for å få høy seriebildehastighet).

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...