Gå til innhold

karthy

Medlemmer
  • Innlegg

    17
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

Hjelpsomme svar

  1. karthy's innlegg in Eksamen i norsk muntlig VG3 - trenger skikkelig hjelp ble markert som svaret   
    Hei!
    Skal du opp i norsk muntlig som privatist?
    Jeg tok norsk muntlig som privatist i våres, det er et enormt fag.
     
    Du kan få veiledning til fordypningsoppgave om du bare tar kontakt med skolen Der vil du få eksempler på hvordan du kan sette den opp. Man burde ha med litteraturhistorie, hvordan bøkene er bygd opp, hvilken litterær tid den er skrevet i og så trekke sammen paralleller ved bøkene. Hva har endret seg i skrivemåte, tankegang, hvilke litterære trekk har oppbygningen i forhold til tiden den er skrevet i? Du skal sammenligne de tre bøkene, så alle tre bøkene er relevant.

    Når det gjelder hva du må lese i vg1, vg2 og vg3 boken så må du dessverre lese alt. Dette er pensum og en del av læreplanen. Jeg tror nok helst at eksamensoppgaven det siste kvarteret vil bestå av en litteraturhistorisk epoke, men dette kan jeg ikke si sikkert.
     
    Du må også levere "leseliste" til skolen i god til før eksamen. Dette skal være en liste med oversikt over tekstene i lærerbøkene som du har lest. Du burde velge minst et par tekster til hver litterær tid. (norrøn, renessansen, barokken, opplysningstiden, romantikken, nasjonalromantikken, realismen, naturrealismen, nyromantikken osv) Til Norrøn kan du for eksempel lese Loketretten osv.
     
     
    Håper for all del du lest en god del allerede og at du ikke starter nå!
×
×
  • Opprett ny...