leticia Skrevet 1. august Skrevet 1. august Hei. Har en lyd i bilen (eller jeg tror jeg har det) som føles uvant. Trodde først det var noe med motoren men når jeg lar den stå i nøytral og gasser på så hører jeg den ikke. Hører den heller ikke i lave hastigheter. Det er ingen risting i rattet, ingen "rykking" i bilen (automat) når den skifter gir, ingen lyd når jeg står stille og svinger rattet fra side til side. Får ingen feilmeldinger. Noen som har noen tips til hva det kan være, eller er det bare jeg som er høysensitiv her, og leter etter feil som ikke finnes? 🫣 Det eneste "nye" som har skjedd i det siste er at jeg har byttet bilskiltholder som var litt "kraftigere" / større enn den som tidligere stod der, men jeg tror ikke det har sammenheng med det.
Philber Desanex Skrevet 1. august Skrevet 1. august leticia skrev (2 minutter siden): Hei. Har en lyd i bilen (eller jeg tror jeg har det) som føles uvant. Trodde først det var noe med motoren men når jeg lar den stå i nøytral og gasser på så hører jeg den ikke. Hører den heller ikke i lave hastigheter. Det er ingen risting i rattet, ingen "rykking" i bilen (automat) når den skifter gir, ingen lyd når jeg står stille og svinger rattet fra side til side. Får ingen feilmeldinger. Noen som har noen tips til hva det kan være, eller er det bare jeg som er høysensitiv her, og leter etter feil som ikke finnes? 🫣 Det eneste "nye" som har skjedd i det siste er at jeg har byttet bilskiltholder som var litt "kraftigere" / større enn den som tidligere stod der, men jeg tror ikke det har sammenheng med det. Kan du beskrive lyden litt nærmere? Henger lyden direkte sammen med hastigheten eller turtallet til motoren?
leticia Skrevet 1. august Forfatter Skrevet 1. august Philber Desanex skrev (14 minutter siden): Kan du beskrive lyden litt nærmere? Henger lyden direkte sammen med hastigheten eller turtallet til motoren? Litt vanskelig å beskrive, det er ikke en hylelyd iallefall, mer som en bilyd en svak susing, noen ganger virker den metallisk, andre ganger romlende, skranglende. Kan som sagt bare være at jeg er ekstra obs altså hører ting som andre ikke ville bitt seg merke i. Det må sies at for tiden så er jeg på ferie, hvor veiene er dumpete og dårlige, så kanskje det kan spille inn også.
barfoo Skrevet 1. august Skrevet 1. august Tenkelig det er hjullager... Det er romlelyd. Jekk opp bilen og sjekk at hjula roterer fint uten "hakking".
leticia Skrevet 1. august Forfatter Skrevet 1. august barfoo skrev (51 minutter siden): Tenkelig det er hjullager... Det er romlelyd. Jekk opp bilen og sjekk at hjula roterer fint uten "hakking". Har egentlig utelukket hjullager. Den lager ikke mer lyder ved svinging. Har hatt hjullager før det høres ikke likt ut i det hele tatt
barfoo Skrevet 1. august Skrevet 1. august 12 minutes ago, leticia said: Har egentlig utelukket hjullager. Den lager ikke mer lyder ved svinging. Har hatt hjullager før det høres ikke likt ut i det hele tatt Om det er hjullager så treng det ikkje lage meir lyd ved svinging... Men vanskelig ut fra så vag beskrivelse.
leticia Skrevet 1. august Forfatter Skrevet 1. august (endret) barfoo skrev (19 minutter siden): Om det er hjullager så treng det ikkje lage meir lyd ved svinging... Men vanskelig ut fra så vag beskrivelse. Føles mest som en bilyd av selve motorlyden. Den blir også svakere eller borte ved bedre asfalt (ikke så mye dumper, ikke så dårlig vei). Endret 1. august av leticia mer tekst
leticia Skrevet 1. august Forfatter Skrevet 1. august Philber Desanex skrev (2 timer siden): Kan du beskrive lyden litt nærmere? Henger lyden direkte sammen med hastigheten eller turtallet til motoren? Den øker ikke ved økende turtall. Den øker noe ved økt hastighet , og bedres ved / forsvinner ved bedre veiunderlag.
obygda Skrevet 1. august Skrevet 1. august leticia skrev (29 minutter siden): Den øker ikke ved økende turtall. Den øker noe ved økt hastighet , og bedres ved / forsvinner ved bedre veiunderlag. Ettersom lyden forsvinner ved bedre veiunderlag - kan det være så enkelt at du har stein mellom lamellene i dekkene som lager lyden? Forøvrig vanskelig å gjette lyd uten å ha hørt den eller kjenne til bilmodell osv...
Philber Desanex Skrevet 1. august Skrevet 1. august Jeg ville startet med å se under bilen om noe deksel, skettlapp har løsnet og er borti dekket eller subber i bakken
leticia Skrevet 1. august Forfatter Skrevet 1. august obygda skrev (8 minutter siden): Ettersom lyden forsvinner ved bedre veiunderlag - kan det være så enkelt at du har stein mellom lamellene i dekkene som lager lyden? Forøvrig vanskelig å gjette lyd uten å ha hørt den eller kjenne til bilmodell osv... Jeg har en golf (sportsedition) om det har noe å si. Er nok generelt mer lyd fra de felgene / dekkene jeg har på om sommeren, da de er breiere enn vinterdekka. 225 / 45 r17, versus 195 /65 r15. Mannen merker ikke så mye til lyden, så kanskje det bare er helt vanlige lyder dette, og bare jeg som hører ekstra etter. 🫣 Men ja, det kan veldig godt være en stein. Jeg får det bare ikke til å stemme at det skulle vært hjullager. Det er ingen vibrasjon i rattet, felgene (eller noen av felgene)blir ikke ekstra varme etter kjøring, det er ingen klikkelyder, ingenting ved svinging. høres mest ut som en kombinasjon av ekko av motorlyd samt lyd fra dekkene. Det jeg frykter er at det har noe med girkassa å gjøre.
leticia Skrevet 1. august Forfatter Skrevet 1. august Philber Desanex skrev (2 minutter siden): Jeg ville startet med å se under bilen om noe deksel, skettlapp har løsnet og er borti dekket eller subber i bakken Jeg kunne ikke se noe da jeg sjekket det kjapt, men skal ta en nøyere kikk på det.
Simen1 Skrevet 2. august Skrevet 2. august 1. Veldig bra feilsøking. Du utelukker effektivt både styresystemet, motoren og halve girkassa (inngående aksling). 2. Det virker som suse og romlelyden hører til et eller annet sted mellom andre halvdel av girkassa (utgående aksling) og dekkene. Jeg vil tippe det er et gåent lager et eller annet sted er, ikke nødvendigvis hjullager. Hadde du hatt manuelt gir kunne du isolert støykilden ennå mer ved å tråkke inn kjøtsjen. Prøv å få med deg en medhjelper som kan sitte i baksetet og lytte litt rundt i alle retninger. Eller en som kan kjøre så du kan lytte. Hvilken bil er det? (framhjulstrekk, bakhjulstrekk, hybrid eller ei, osv) 1
leticia Skrevet 2. august Forfatter Skrevet 2. august Simen1 skrev (27 minutter siden): 1. Veldig bra feilsøking. Du utelukker effektivt både styresystemet, motoren og halve girkassa (inngående aksling). 2. Det virker som suse og romlelyden hører til et eller annet sted mellom andre halvdel av girkassa (utgående aksling) og dekkene. Jeg vil tippe det er et gåent lager et eller annet sted er, ikke nødvendigvis hjullager. Hadde du hatt manuelt gir kunne du isolert støykilden ennå mer ved å tråkke inn kjøtsjen. Prøv å få med deg en medhjelper som kan sitte i baksetet og lytte litt rundt i alle retninger. Eller en som kan kjøre så du kan lytte. Hvilken bil er det? (framhjulstrekk, bakhjulstrekk, hybrid eller ei, osv) Det er framhjulstrekk. Bensin. Jeg skal gå og sjekke hjulene nå, slik som @barfoo foreslo, samt dekk og eksosanlegget.
leticia Skrevet 2. august Forfatter Skrevet 2. august Varmeskjoldet over eksosanlegget er løst, mangler feste på ene siden. 1
leticia Skrevet 3. august Forfatter Skrevet 3. august Takk til dere som tok dere tid å svare. Har hatt en kjøretur med mekaniker i dag, han sier det er hjullager på ene siden, så har fått tid til å fikse dette om noen dager. Det passer vel aldri når noe ryker, men litt ekstra kjipt det skulle skje på ferie. Velvel, uansett bedre at den ryker her hjemme enn om det hadde skjedd nedover kontinentet. 1
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå