SagaPer Skrevet i går, 20:26 Skrevet i går, 20:26 Jeg flyttet inn i en leilighet i 2024 på 75kvm som var bygget ferdig i 2011. Balansert ventilasjon med Flexit S3R og styrepanel CI50. Aggregatet har fått nye vifter i 2024 og 2025 og er sjekket av servicemann. Alle funksjoner fungerer. Det er foretatt rens av kanaler og balansering av anlegget med justering av ventiler. Problemstilling: Anlegget går vanligvis på hastighet 1 (av totalt 3 hastigheter). Dette er nok for å holde greit Co2-nivå (ppm) i leiligheten. På det minste soverommet blir det noe høyt Co2-nivå på natt og ideelt sett bør anlegget kjøre på hastighet 2. Jeg har egen måler på soverommet (Netatmo) og denne viser rundt 1100ppm på natt. Burde vært lavere. Jeg skal teste nivået de kommende dagene med anlegget på 2. Kjører jeg anlegget konstant på hastighet 2 så blir det mer hørbar lyd fra kjøkkenhette (sjenerende nivå). Med hastighet 1 er denne hetten i praksis lydløs. Så da er ønsket mitt å kunne styre anlegget slik at tidsstyring (kalender) kan kjøre anlegget opp til hastighet 2 f.eks. fra kl 23.00 til kl 08.00. Eventuelt å kunne benytte mer avansert styring via app og/eller Internett. Men ikke et krav i denne omgang. Finnes det noen løsning for dette uten å måtte ta grunnfag i programmering?
Complexity Skrevet i går, 20:43 Skrevet i går, 20:43 Funker Flexit appen på den? eller er den offline?
SagaPer Skrevet i går, 20:52 Forfatter Skrevet i går, 20:52 Flexit S3R ble aldri levert med mer enn et nokså standard styrepanel som heter CI50. Legger ved link til dette. Aggregatet har i utgangspunkt ikke oppsett for Internett-kommunikasjon. Tenkte muligens at man kunne bytte hovedkortet (styreenheten i aggregatet) og derved oppdatere mulighetene for styring. Link Flexit CI50: Styrepanel CI50 | Byggventilasjon | Flexit nettbutikk | komplette ventilasjonsløsninger & tjenester
Complexity Skrevet i går, 20:54 Skrevet i går, 20:54 Aha nei da blir det fort værre. Er den online kan du sette den opp til å styres på alle slags vis med f.eks Home Assistant..
obygda Skrevet i går, 21:05 Skrevet i går, 21:05 Complexity skrev (8 minutter siden): Aha nei da blir det fort værre. Er den online kan du sette den opp til å styres på alle slags vis med f.eks Home Assistant.. Det hadde kanskje vært en god ide - har selv CI600 panel og et UNI 3 anlegg. Har tenkt tanken mange ganger at dette burde man jo kunne få til en zigbee eller z-wave styring av..Det syke er jo at prisen på dette relativt dumme panelet - CI600, er ca 5000 NOK. Det er jo helt hinsides når man ser på hva man faktisk får...
Complexity Skrevet i går, 21:10 Skrevet i går, 21:10 (endret) 7 minutes ago, obygda said: Det hadde kanskje vært en god ide - har selv CI600 panel og et UNI 3 anlegg. Har tenkt tanken mange ganger at dette burde man jo kunne få til en zigbee eller z-wave styring av..Det syke er jo at prisen på dette relativt dumme panelet - CI600, er ca 5000 NOK. Det er jo helt hinsides når man ser på hva man faktisk får... Uni3 har vel appstøtte? Litt usikker på hva jeg har slags variant men den heter Nordic S2 eller noe slikt. Siden den har app (må bruke nettverkskabel, ingen wifi) kunne jeg legge den rett inn i Home Assistant. Så den skrur opp vifta når man dusjer (luftfuksensor på badet) og kan og styre vifta opp og ned med zigbee lysbrytere rundt om i huset. Ville nok vært veldig enkelt å styre dette med en Co2 måler om flexitn var online Endret i går, 21:13 av Complexity
obygda Skrevet i går, 21:20 Skrevet i går, 21:20 Complexity skrev (5 minutter siden): Uni3 har vel appstøtte? Litt usikker på hva jeg har slags variant men den heter Nordic S2 eller noe slikt. Siden den har app (må bruke nettverkskabel, ingen wifi) kunne jeg legge den rett inn i Home Assistant. Så den skrur opp vifta når man dusjer (luftfuksensor på badet) og kan og styre vifta opp og ned med zigbee lysbrytere rundt om i huset. Ville nok vært veldig enkelt å styre dette med en Co2 måler om flexitn var online Nei - er ingen appstøtte på UNI 3 - den er kun kablet og man kan kun bruke dette displayet - litt i samme gate som TS..
Complexity Skrevet i går, 21:37 Skrevet i går, 21:37 15 minutes ago, obygda said: Nei - er ingen appstøtte på UNI 3 - den er kun kablet og man kan kun bruke dette displayet - litt i samme gate som TS.. Ja ser det nå. Står spesifisert app på Nordic S2 men ikke UNI3. På min Nordic S2 er det en masse kabler som henger ut og bare er klippet av. Vil tro disse er til eventuelle sensorer? Har UNI3 noe tilsvarende der man kan bruke?
SagaPer Skrevet 13 timer siden Forfatter Skrevet 13 timer siden Takk for kommentarer til posten. Jeg har satt meg godt inn i hvilke anlegg som kun har kablet styrepanel og anlegg som har mulighet for styring via Internett og app. Spørsmålet mitt var nok mer teknisk og gikk på om noen kjente til om man kan bytte hovedkort og styre-enhet i selve aggregatet og/eller om noen kjenner til om man kan kople til annen data-enhet til eksisterende hovedkort i Flexit S3R. Test av hastighet 2 på aggregatet på natt mht høy ppm i soverom (høy Co2). Satt hastighet 2 på aggregatet fra kl 23.00 og måling gjennom natten viser at ppm (Co2) nå ligger på rundt 800 i stedet for rundt 1100. Verdien 800 er helt greit nivå mht luftkvalitet. Jeg sov faktisk bedre gjennom natten. Mulig at dette kan kalles placebo. 🙂 Så er det noen som vet noe mer om den tekniske biten her så er det åpent for innspill. Alternativ løsning for å få mer avansert styring av mitt aggregat er selvsagt å kjøpe nytt aggregat til kr 50.000.
SagaPer Skrevet 12 timer siden Forfatter Skrevet 12 timer siden (endret) Salvesen. skrev (12 minutter siden): Tror den har modbus styring Kan du utdype hva dette kan bety for mer avansert styring? Jeg har jobbet med IT-support i 30 år. Men har ikke kompetanse på programmeringsnivå. Liker utfordrende prosjekt og kan godt tenke meg å sette meg inn i mulighetene her. Men trenger som sagt en oversikt over hva og hvordan og noen ledetråder for å komme videre. Det ser ikke ut til at Flexit S3R fra 2011 har Modbus. Link: Flexit Nordic S4/S3 og Homey – tomheine.net. "Dessverre støtter ikke Flexit selv noen for for smarthusintegrasjon med anlegget. Appen og API-et er lukket og proprietært. Anlegget har imidlertid mulighet for en modbus-tilkobling dersom hovedkortet er av nyere type (produsert etter april 2019)." Endret 12 timer siden av SagaPer
Salvesen. Skrevet 12 timer siden Skrevet 12 timer siden SagaPer skrev (10 minutter siden): Kan du utdype hva dette kan bety for mer avansert styring? Jeg har jobbet med IT-support i 30 år. Men har ikke kompetanse på programmeringsnivå. Liker utfordrende prosjekt og kan godt tenke meg å sette meg inn i mulighetene her. Men trenger som sagt en oversikt over hva og hvordan og noen ledetråder for å komme videre. Det ser ikke ut til at Flexit S3R fra 2011 har Modbus. Link: Flexit Nordic S4/S3 og Homey – tomheine.net. "Dessverre støtter ikke Flexit selv noen for for smarthusintegrasjon med anlegget. Appen og API-et er lukket og proprietært. Anlegget har imidlertid mulighet for en modbus-tilkobling dersom hovedkortet er av nyere type (produsert etter april 2019)." Jeg hadde iallefall modbus på min flexit S3 ett eller annet. Du må nesten sjekke manualen for akkurat ditt anlegg evt se på kretskortet. Jeg brukte noe slikt: Hvor jeg lagde egen software for å hente data og styre agregatet over TCP > Modbus. Jeg har de nok liggende en plass så om du kan bruke de så sender jeg de gjerne din vei Nå har jeg app styring på aggregatet jeg har i denne boligen.
SagaPer Skrevet 12 timer siden Forfatter Skrevet 12 timer siden Salvesen. skrev (4 minutter siden): Jeg hadde iallefall modbus på min flexit S3 ett eller annet. Du må nesten sjekke manualen for akkurat ditt anlegg evt se på kretskortet. Jeg brukte noe slikt: Hvor jeg lagde egen software for å hente data og styre agregatet over TCP > Modbus. Jeg har de nok liggende en plass så om du kan bruke de så sender jeg de gjerne din vei Nå har jeg app styring på aggregatet jeg har i denne boligen. Interessant. Jeg skal sjekke Flexit S3R og kommer tilbake til deg.
Salvesen. Skrevet 12 timer siden Skrevet 12 timer siden SagaPer skrev (10 minutter siden): Interessant. Jeg skal sjekke Flexit S3R og kommer tilbake til deg. Ett bilde av elektronikken kan også hjelpe Jeg og også opplevd ett der det kun var noen innganger som en kunne definere hva de skulle styre i config. Da kan en lage til noe med ESP32 eller lignenede ganske enkelt. 1
SagaPer Skrevet 12 timer siden Forfatter Skrevet 12 timer siden (endret) Legger ved 3 bilder av Flexit S3R RER 2011 med ID for aggregatet samt nærbilder av hovedkortet (elektronikken). Flexit S3R RER 2011 aggregat ID koplingsskjema Per Lund 20205 D.pdf Endret 11 timer siden av SagaPer
Salvesen. Skrevet 11 timer siden Skrevet 11 timer siden Var ikke lett å finne noe dokumentasjon på den elektronikken(55410/R5B).
SagaPer Skrevet 11 timer siden Forfatter Skrevet 11 timer siden (endret) Salvesen. skrev (19 minutter siden): Var ikke lett å finne noe dokumentasjon på den elektronikken(55410/R5B). La til koplingsskjema for hovedkortet på Flexit S3R i posten ovenfor. Har og sendt epost til Flexit angående mulighet for ekstern tilkopling. F.eks. via Modbus. Regner med å få svar i løpet av noen dager. Endret 11 timer siden av SagaPer
Salvesen. Skrevet 11 timer siden Skrevet 11 timer siden SagaPer skrev (1 minutt siden): La til koplingsskjema for hovedkortet på Flexit S3R i posten ovenfor. Har og sendt epost til Flexit angående mulighet for ekstern tilkopling. F.eks. via Modbus. Regner med å få svar i løpet av noen dager. Tipper den "ISDN" kontakten er en form for seriebuss som kan brukes, også ser det ut som J5 har digitale inputs for å styre ting(som feks nivå 3 via komfyrvifte).
RJohannesen Skrevet 11 timer siden Skrevet 11 timer siden En annen og enklere løsning kan være å slippe inn større andel av luften i det soverommet som har dårligst luftkvalitet ved å skru opp en runde eller to på den ventilen og ned tilsvarende på en annen. De fleste balanserte anlegg blåser luft inn i soverom og trekker ut fra bad og kjøkken, stuer ol kan ha begge deler. Det er også viktig at det er grei klaring for luft fra soverommet og ut i "fellesområde", er det for liten åpning ut fra soverommet reduserer det luftstrømmen. 1
Jalla21 Skrevet 10 timer siden Skrevet 10 timer siden SagaPer skrev (16 timer siden): Kjører jeg anlegget konstant på hastighet 2 så blir det mer hørbar lyd fra kjøkkenhette (sjenerende nivå). Med hastighet 1 er denne hetten i praksis lydløs. Er det lyd fra kjøkkenhette selv om du ikke bruker kjøkkenhetten? Hos meg så åpnes spjeld kun når jeg velger å bruke kjøkkenhetten, og hvis jeg setter den på nivå to så øker den sentrale Fexit viften til nivå 3.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå