Jump to content
MAtroxX

Bilder inni privat hus uten samtykke

Recommended Posts

Hei

lurte på om noen kan svare meg på en sak. Har en ekskjæreste som har vært i huset mitt mens jeg sov å tatt bilder av alle mine private rom/skap/skuffer osv 

i samtale med henne sendte hun meg bilde av min medisin skuff (som ikke inneholder noe annet enn reseptbelagte medisiner til meg selv) men noe jeg følte var ekstremt krenkende og støtende 

 

er dette noe form for kriminell handling ? 

  • Innsiktsfullt 1

Share this post


Link to post
10 minutes ago, MAtroxX said:

er dette noe form for kriminell handling ? 

Nei nei, det er helt fritt frem å ta seg inn i andre sine hus mens de sover så lenge man ikke stjeler noe men bare tar bilder 😅

IANAL, og vet ikke hvilken avtale dere evt. har gjort om tilgang til huset nå, men uten noen slik avtale høres det jo ut som innbrudd.

Share this post


Link to post

Ingen avtaler vedr. Tilgang

ikke annet enn att vi har ett felles barn sammen. 
Å barnet befant seg i min bopel mens dette foregikk. Hun sier det ga hun rett til å befare mitt private hjem 

samt ta mengder av bilder 

Share this post


Link to post

Du må ta fra henne muligheten til å ta seg inn i huset ditt. Lås dører hvis du ikke allerede gjør det, bytt låser slik at hennes nøkkel ikke fungerer, og si ifra at hun ikke har lov til å holde på slik.

Det kan også være lurt å ta vare på det hun sier skriftlig og muntlig i tilfelle hun finner på noe sprell. Jeg vet ikke intensjonen hennes med å holde på slik, men i verste fall ønsker hun å ta fra deg retten til å ha barnet hos deg.

Share this post


Link to post

At hun prøver å finne noe for å bruke mot meg iforhold til samvær ligger litt i kortene her ja. Det jeg helst ønsket svar på, var den biten med å ta bilder av andres private saker og ting uten huseier samtykke. 

  • Heart 1

Share this post


Link to post
Thor. skrev (7 minutter siden):

 

Du må ta fra henne muligheten til å ta seg inn i huset ditt. Lås dører hvis du ikke allerede gjør det, bytt låser slik at hennes nøkkel ikke fungerer, og si ifra at hun ikke har lov til å holde på slik.

 

Når jeg har ett felles barn med hun og barnet er her, ønsker jeg ikke å frata mor mulighet for å komme inn i huset. I en nødverge eller andre situasjoner . Men denne situajonen var en smule anderledes 😅

Share this post


Link to post

Sannsynligvis følgende:

§ 390.1Med bøter2 eller fengsel3 inntil 3 måneder4 straffes den som krenker privatlivets fred ved å gi offentlig5 meddelelse om personlige eller huslige forhold.

§ 390 a.1Den som ved skremmende eller plagsom opptreden eller annen hensynsløs atferd krenker en annens fred eller som medvirker hertil straffes med bøter2 eller fengsel3 inntil 2 år.

 

Share this post


Link to post

Ja

denne har jeg lest 

men om mann skal være realistisk ? 
begynner ikke true en eks uten reelt grunnlag 

 

de er jævla skummel å yppe med disse eks damene, 

  • Like 1

Share this post


Link to post
MAtroxX skrev (40 minutter siden):

Ja

denne har jeg lest 

men om mann skal være realistisk ? 
begynner ikke true en eks uten reelt grunnlag 

 

de er jævla skummel å yppe med disse eks damene, 

Hvis dere har felles barn og du frykter en barnefordelingssak så ville jeg ha forklart henne at dette ikke var greit, og at du ved lignende tillitsbrudd vil kreve nøkkelen, installere alarm eller lignende.

Ta vare på all kommunikasjon og sørg for å opptre plettfritt selv.

-k

Share this post


Link to post
MAtroxX skrev (1 time siden):

Det er den holdningen jeg har også. Men mann kan jo gå seg en smule lei av slik overtramp i privatlivets fred. 

Som beskrevet er det helt uakseptabelt, og det ville jeg også gjøre tydelig ovenfor en eks-partner. 

Hvis hensikten for partneren din er å ha bevis på at du bruker medisiner som gjør deg uegnet som forelder i en evt barnefordelingssak så er det også en diskusjon om beviset kan føres i retten. Som beskrevet så tenker jeg at private bilder tatt i huset ditt kl 02 på natta når du og barnet sover og du ikke har låst henne inn eller har noen avtale etter at dere har hatt et samlivsbrudd innlysende er et overtramp mot deg - selv om du har latt eksen få beholde nøkler. Hvorvidt et evt bevis som er ulovlig innhentet likevel kan brukes er tydeligvis komplisert:

https://jusinfo.no/straffeprosess/bevis-og-bevisavskjaering/ulovlig-ervervede-bevis/

-k

Edited by knutinh

Share this post


Link to post
Iki skrev (8 timer siden):

Sannsynligvis følgende:

§ 390.1Med bøter2 eller fengsel3 inntil 3 måneder4 straffes den som krenker privatlivets fred ved å gi offentlig5 meddelelse om personlige eller huslige forhold.

§ 390 a.1Den som ved skremmende eller plagsom opptreden eller annen hensynsløs atferd krenker en annens fred eller som medvirker hertil straffes med bøter2 eller fengsel3 inntil 2 år.

 

Forholdet rammes ikke av straffeloven § 267 om krenkelse av privatlivets fred. Det krever at det er fremsatt en offentlig meddelelse, og det er ikke skjedd her. Forholdet kan i høyden rammes av straffeloven § 266 om hensynsløs atferd.

knutinh skrev (6 timer siden):

Som beskrevet er det helt uakseptabelt, og det ville jeg også gjøre tydelig ovenfor en eks-partner. 

Hvis hensikten for partneren din er å ha bevis på at du bruker medisiner som gjør deg uegnet som forelder i en evt barnefordelingssak så er det også en diskusjon om beviset kan føres i retten. Som beskrevet så tenker jeg at private bilder tatt i huset ditt kl 02 på natta når du og barnet sover og du ikke har låst henne inn eller har noen avtale etter at dere har hatt et samlivsbrudd innlysende er et overtramp mot deg - selv om du har latt eksen få beholde nøkler. Hvorvidt et evt bevis som er ulovlig innhentet likevel kan brukes er tydeligvis komplisert:

https://jusinfo.no/straffeprosess/bevis-og-bevisavskjaering/ulovlig-ervervede-bevis/

-k

Straffeprosesslovens regler for bevisavskjæring gjelder ikke i barnefordelingssaker. En eventuell bevisavskjæring vil nok heller skje etter tvisteloven § 22-7 om forbud mot bevis framskaffet på utilbørlig måte.

  • Like 2

Share this post


Link to post
MAtroxX skrev (20 timer siden):

Hei

lurte på om noen kan svare meg på en sak. Har en ekskjæreste som har vært i huset mitt mens jeg sov å tatt bilder av alle mine private rom/skap/skuffer osv 

i samtale med henne sendte hun meg bilde av min medisin skuff (som ikke inneholder noe annet enn reseptbelagte medisiner til meg selv) men noe jeg følte var ekstremt krenkende og støtende 

 

er dette noe form for kriminell handling ? 

Jeg synes dette er veldig tvilsomt,hun har ingenting å gjøre i din bolig nattestid når du sover, uansett om du har barnet eller ei . Kun i nødstilfeller (sykdom,e.l) kan man forsvare det. 
Jeg ville tatt en tlf. til politiet og forhørt meg, men ikke nevnt noe om det  hvis man frykter for hevnaksjoner fra Xen. 
Hun bor ikke der og da mener jeg hu ikke kan låse seg selv inn som hun vil når det ikke noe fare for barnets liv og helse, og det ikke er avtalt at hun kan låse seg inn når hun ønsker det.  
Kan bli plagsomt med en X som låser seg inn nattestid og  du har kjæreste på besøk og dere holder på med litt sengegymnastikk (som dere har lov til selv om barnet er på besøk). 
Jeg ville ikke vært like raus når det gjelder å la personer som Xen din få ha nøkkel. 

 

Edited by Gufi

Share this post


Link to post
Star Fox skrev (På 3.8.2022 den 14.12):

Forholdet rammes ikke av straffeloven § 267 om krenkelse av privatlivets fred. Det krever at det er fremsatt en offentlig meddelelse, og det er ikke skjedd her. Forholdet kan i høyden rammes av straffeloven § 266 om hensynsløs atferd.

Straffeprosesslovens regler for bevisavskjæring gjelder ikke i barnefordelingssaker. En eventuell bevisavskjæring vil nok heller skje etter tvisteloven § 22-7 om forbud mot bevis framskaffet på utilbørlig måte.

Er det ikke innbrudd? Det at en ex har nøkkel til bruk i nødstilfeller gir vel ikke en rett til å ta seg inn ut over de avtalte eller fornuftige rammer?  Jeg har nøkler til noen hytter i nærområde som tilhører familie, av praktiske årsaker, men om jeg tar meg inn der utenfor det rimelige vil det være innbrudd?

Share this post


Link to post
OJ Doe skrev (34 minutter siden):

Er det ikke innbrudd? Det at en ex har nøkkel til bruk i nødstilfeller gir vel ikke en rett til å ta seg inn ut over de avtalte eller fornuftige rammer?  Jeg har nøkler til noen hytter i nærområde som tilhører familie, av praktiske årsaker, men om jeg tar meg inn der utenfor det rimelige vil det være innbrudd?

Det som omtales som innbrudd rammes vanligvis av en kombinasjon av skadeverk og uberettiget opphold, hvor førstnevnte er uaktuelt i denne sammenhengen. Jeg tipper det vil være en ganske bratt motbakke å overbevise politiet om at en person med nøkkel skal straffes for å benytte tilgangen du eksplisitt har gitt. 

Til trådstarter - Eier du boligen sammen med din eks? Hvis hun fortsatt står med eierandel i boligen er det begrenset hva du med loven i hånd kan gjøre for å hindre henne tilgang.

Edited by Vegard#
  • Like 2

Share this post


Link to post

Svaret er at det sannsynligvis er kriminelt. Men som du sier: Hun gjorde det sannsynligvis for å bruke mot deg i en eventuell barnefordelingssak. Så fremt du ikke er medisinert for noe ganske spesielt (psykotiske greier eller bruker store mengder med sløvende medisiner) har det absolutt ingenting å si. Hun dummer seg ut ved å gjøre slik.

Jeg ville nok bedt om å få nøkkelen tilbake og latt det ligge. Fokuser heller på det som er viktig: Vær en god forelder og bruk tiden din på barnet ditt og ikke på meningsløse krangler med eks.

  • Like 3

Share this post


Link to post

Enig med de over her, angående å ta inn nøkkelen. Å ha nøkkel til andres leilighet er et privilegium, og ikke en nødvendighet. I nødverge kan man heller bryte seg inn i en boenhet, og kanskje er det like greit at terskelen ligger der.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Er dette et tidligere felles bosted?

Har dere tidligere bodd sammen, og når flyttet dere fra hverandre?

Det er svært annerledes om hun flyttet ut av huset for en uke siden enn om det ble slutt mellom dere for ti år siden.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Guest bf00b...213

Jeg tenker det er best å være tålmodig og forholde seg helt rolig. Legger hun fram disse som del av en eventuell sak kan du objektivt legge fram hvordan de var fremskaffet. Det taler neppe i hennes favør. 

I etterkant kan du også si hvor uakseptabelt du fant dette. En ting kan være å lete etter 'bevis', en annen strategi kan være å fremprovosere en reaksjon fra deg. Ettersom hun allerede har sendt deg dette ville jeg ikke utelukket det. 

Anonymous poster hash: bf00b...213

Share this post


Link to post

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...