Jump to content
Guest 28f06...803

Gammelt og nytt styre i borettslaget.

Recommended Posts

Guest 28f06...803

 

På generalforsamlingen i borettslaget den 19. mai, ble det avholdt valg på styremedlemmer.

To fra det gamle styret ble med videre, og det ble valgt inn 3 nye styremedlemmer og 2 nye varamedlemmer.

24. mai (altså én uke etter generalforsamlingen) trer det nye styret sammen i sitt første møte.

Men... Det viser seg at det gamle styret faktisk har hatt et styremøte, bare et par timer før det nye styret trådte sammen. Her har det gamle styret behandlet og vedtatt saker i borettslaget! Til og med skrevet protokoll!

Det nye styret fikk ikke vite noen ting om dette, i sitt styremøte.

 

Spørsmål:

·       Kan det gamle styret behandle og vedta saker etter at et nytt styre ble valgt på generalforsamlingen?

·       Er det slik at det gamle styret virker helt frem til første styremøte med det nye styret?

 

Anonymous poster hash: 28f06...803

Share this post


Link to post

I borettslagsloven er det så vidt jeg kan se ikke regulert. I aksjeloven § 6-6 er det bestemt at vervet opphører ved opphøret av generalforsamlingen det året tjenestetiden utløper. Jeg er ganske sikker på at aksjeloven her reflekterer grunnleggende selskaps- og foreningsrettslige prinsipper, og at det gamle styret ikke lengre har noen myndighet straks generalforsamlingen er avsluttet. 

Rent praktisk: Jeg ville anbefalt at det nye styret protokollfører at de beslutningene ikke gjelder, og så fattet nye beslutninger. 

Dersom det er gjort uopprettelig skade på noen måte, så bør nytt styre vurdere å saksøke for erstatning dersom borettslaget har lidt et tap. Hvis ikke, så tror jeg alt man kan gjøre er å le av hvor uproffe det gamle styret er. 

Som andelseier, og som styremedlem, tror jeg kanskje jeg dette hadde gjort meg usikker nok på egnetheten til de aktuelle styremedlemmene at jeg hadde bedt om at de av dem som fortsatt sittes avsettes. For dette er helt utrolig uskjønsomt, uansett lov eller ikke. Men det kommer jo litt an på både den generelle "temperaturen" i laget, og om det finnes alternative kandidater. 

Edited by Herr Brun
  • Like 2

Share this post


Link to post
22 hours ago, Guest 28f06...803 said:

 

På generalforsamlingen i borettslaget den 19. mai, ble det avholdt valg på styremedlemmer.

To fra det gamle styret ble med videre, og det ble valgt inn 3 nye styremedlemmer og 2 nye varamedlemmer.

24. mai (altså én uke etter generalforsamlingen) trer det nye styret sammen i sitt første møte.

Men... Det viser seg at det gamle styret faktisk har hatt et styremøte, bare et par timer før det nye styret trådte sammen. Her har det gamle styret behandlet og vedtatt saker i borettslaget! Til og med skrevet protokoll!

Det nye styret fikk ikke vite noen ting om dette, i sitt styremøte.

 

Spørsmål:

·       Kan det gamle styret behandle og vedta saker etter at et nytt styre ble valgt på generalforsamlingen?

·       Er det slik at det gamle styret virker helt frem til første styremøte med det nye styret?

 

Anonymous poster hash: 28f06...803

Jeg er enig med Brun at det virker rotete, men så undres jeg - er noen uenig i vedtakene som ble gjort? Dvs ble vedtak gjort som styret nå er uenig i, eller er alle enig uansett slik at hva man egentlig diskuterer er formalia? Mulig jeg er hakket for pragmatisk, men hvis ingen er uenig i vedtakene så er det vel lettest å heller lage en sak hvor retningslinjer for fremtidig styrearbeid vedtas, enn å terpe på saken viderè?

  • Like 2

Share this post


Link to post
On 6/27/2022 at 2:38 PM, Guest 28f06...803 said:

Kan det gamle styret behandle og vedta saker etter at et nytt styre ble valgt på generalforsamlingen?

Er det slik at det gamle styret virker helt frem til første styremøte med det nye styret?

Borettslagsloven sier ikke noe om tidspunkter som Herr Brun nevner, så utgangspunktet må være at når Generalforsamlingen har valgt et nytt styre så det den avgjørelsen som gjelder. Det nye styret må være gyldig fra da generalforsamlingen ble avsluttet. Det vil ta noe tid før det nye styret blir registrert i Brønnøysund etc, men det kan ikke være noen tvil om at når generalforsamlingen har valgt et nytt styre så er det opp til det nye styret å ta avgjørelsene.

Styret er ansvarlig for driften av borettslag og kan ta alle de avgjørelsene de finner nødvendig, så lenge det ikke er noe som krever godkjennelse av generalforsamlingen. Et nytt styre kan oppheve tidligere vedtak som gamle styrer har gjort.

 

Share this post


Link to post

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...