zealott skrev 24/01-2010 : 14:55:
Lock-Aze skrev 23/01-2010 : 15:05:
Hei,
Tenkte bare metal ja, de jeg har sett på er støttet (ML350G6 o.l)
Det er i utgangspunktet 3 forskjellige bedrifter (i samme huset) som skal bruke dette, og alle bedriftene har SQL/Exchange/IIS evnt. Sharepoint på hver sin HW.
Totalt sett (alle bedriftene) så er det ca. 20 personer som skal bruke dette.
42U skap er en meget god ide (har ett fra før, men ikke dypt nok).
Vel, jeg ville minimum hatt QUAD Core og 16GB minne pr. server hvis hver server skal kjøre 1xExchange og 1xSQL (erfaringsmesseig så drar disse 2 en del kraft) IIS og Sharepoint, ikke så mye.
Men, jeg ville gått for: 3x
http://www.komplett....aspx?sku=449015 14Kx3 = 42K
+skap +-10K 52K +software 3-4 MS 2008srv lisenser pr. server (si ni lisenser hvis du hadde tenkt å kjøre 3xMS instanser pr. server) Bundlet 3x2K +6xstd 4-5Kpr/stk = ca30K
altså ca 52K +6 + ca 30 (er litt usikker på prisen på 2008std servere) Jeg vet jo ikke hvor mange lisenser du skal flytte av exchange og annet.
En skikkelig UPS hadde heller ikke vært å forakte, men hvis det skal begynne å ligne på noe. Så blir det en slik:
http://www.komplett....aspx?sku=300657
Men, dette er bare det jeg ville valgt, basert på den infoen jeg har fått i fra deg.
2veis støtte på serverne er noe jeg ville hatt slik at jeg har hatt muligheten til å utvide til 2xenon (8xcpu) pr. server på sikt, i tilegg har jeg ikke regnet inn ekstra harddisker og minne i det overslaget jeg har gjort, så jeg er redd for at det kommer til å overgå 100K (desverre) men nå tenkte jeg at det skulle være enkelt å holde på med, enkelt å utvide og enkelt å oppgradere senere. Å ikke kjøpe rackmonterbare servere basert på at dere ikke har ett skap som er dypt nok pr. idag så mener jeg det er en grei investering å kjøpe inn ett skap som er dypt nok og regne dette inn i prisen.
En annen ting er at støtte for over 8GB med ram pr. server er mer eller mindre ett must slik at du har mulighet til å overgå dette senere.
Finregningen får du ta selv.